Grad 172
9264 Grad
»Spomini bledijo, kronika šole pa ostaja.«
Kronologija šolstva pri Gradu
V gornjelendavski cerkvi je bila 16. julija 1627 vizitacija. O gornjelendavski šoli govori kot o že ustaljeni obliki dela. Zapisnik z dne 21.3.1698 pa navaja, da je bilo šolsko poslopje poleg pokopališča ob cerkvi, obrnjeno proti vzhodu in z vrtom. Poslopje je bilo v dobrem stanju. Učitelj je bil Mihael Hüll, po narodnosti Madžar, doma z Gornjih Slavečev. V Gornji Lendavi je služboval hkrati kot učitelj in cerkveni zvonar. To šolo v Gornji Lendavi je obiskoval tudi Mikloš Küzmič.
Vizitacijski zapisnik župnije iz leta 1778 navaja, da je bilo šolsko poslopje leseno, nahajalo se je poleg cerkve in župnišča. Učitelj je bil Sebastjan Meitz, doma iz Gornje Lendave. Govoril je nemško in slovensko, poučeval pa samo v slovenskem jeziku.
Leta 1808 je bil šolski upravitelj Jurij Štertak, doma z Gornjih Slavečev, star je bil 30 let, govoril je slovensko. Šolsko poslopje je bilo še vedno leseno, v njem je bila spalnica za učitelja, druga soba pa je bila namenjena šolarjem. V šolskem poslopju sta bili tudi kuhinja in shramba, posebej pa je stal še hlev. Šolski upravitelj je imel tudi majhen vrt, ki pa mu ni prinašal večjega pridelka, omogočal pa je šolarjem, da so se seznanili z delom in kulturami na vrtu.
Leta 1829 je bil šolski upravitelj Martin Perkič, doma s Cankove. V državni uredbi se je dalo prebrati, da je gradnja, vzdrževanje in popravljanje šolskega poslopja spadalo na vse župljane. Otroci so pouku prisostvovali v zgradbi ob grački farni cerkvi, danes je to hišna št. 185. Leta 1871 je zapisano, da je bil učitelj in kantor v Gornji Lendavi Blaž Štercin. Tega leta je šolo obiskovalo 67 učencev. Naslednje leto je bila župnijska šola že zelo na tesnem. Imela je 247 šoloobveznih otrok, prostora pa je bilo le za 50.
Leta 1907 je prišel v Gornjo Lendavo za učitelja in organista Lajoš Tomory. Bil je prepričan Madžaron, v enooddelčni šoli je izvajal načrtno madžarizacijo. Leta 1911 je šola postala dvooddelčna. Za drugega učitelja je prišel Karol Bordon, po rodu Madžar. Večkrat je pripovedoval, da je bil poslan, da bi slovenske otroke pomadžaril, vendar pa so oni poslovenili njega – poročil se je namreč z domačinko od Grada. Bordon je poučeval v zasebni hiši.
Leta 1912 so šolsko poslopje zvišali in prenovili, tako da sta bili v letu 1914 v Gornji Lendavi že dve učilnici, število šolarjev pa 139.
V Vidoncih, Kuzmi, Kruplivniku in na Dolnjih Slavečih so bile prav tako osnovne šole. V Kruplivniku je bilo 178, v Kuzmi 227, v Vidoncih pa 199 učencev. Iz tega seznama se da ugotoviti, da je bilo v okoliških vaseh več šolarjev kot v Gornji Lendavi.
Leta 1914 je bil Lajoš Tomory mobiliziran, prišel je v rusko ujetništvo in se leta 1918 kot invalid (slep na eno oko) vrnil domov. V tem času je vse učence poučeval Bordon sam. Septembra 1919 je bila rimskokatoliška verska šola podržavljena, njen upravitelj pa je znova postal Lajoš Tomory.
S šolskim letom 1927/28 se je šola razširila v štirioddelčno. Prostore je imela še vedno pri cerkvi, danes hišna številka 185.
Marca 1931 je občina odkupila opuščeno graščinsko skladišče, Hartnarjev »mali grad«, in ga preuredila v šolsko poslopje. S šolskim letom 1931/32 se je pouk pričel v štirih učilnicah. Ravnatelj in trije učitelji so dobili tudi stanovanje. Leta 1932 so se tej šolski občini pridružili še Radovci, ki so bili ekspozitura šole v Kruplivniku. Upokojenega učitelja Tomoryja je leta 1933 nadomestil Vilibald Beloglavec.
Ljudje so ga imeli radi, saj je bil dober organizator, prirejal je tudi številne kulturne prireditve. Pred drugo svetovno vojno je šola postala sedemoddelčna. Po prihodu Madžarov je vnovič postal upravitelj Lajos Tomory in ostal do konca okupacije. Poleg treh madžarskih učiteljev sta šolarje poučevala tudi dva domačina, Alojz in Agica Kofjač.
Marca 1945 so se v šolo naselili umikajoči madžarski in nemški vojaki, 10. aprila pa ranjeni rdečearmejci.
Prvi upravitelj po osvoboditvi je bil Vilibald Beloglavec, nato Zvonimir Černeka, Janko Kondrič in Anton Flegar.
Od leta 1991 je ravnatelj šole bil Matija Žižek, od maja 2006 pa to poslanstvo opravlja Viktor Navotnik.
Do leta 1971 je vzgojno-izobraževalno delo potekalo v stari šolski zgradbi v zgornjem delu Grada, ki je bila stara in pretesna za takratno število učencev. Tudi zahteve vzgojno-izobraževalnega dela so narekovale novogradnjo.
Tako je bila v letu 1971 zgrajena nova šolska stavba v Pörgi - središčnem delu vasi Grad.
Vir: Kuhar, Štefan: Mozaik podatkov iz župnije Grad